Zpět nahoru

Blog

Instalace Apache, PHP5, MariaDB v Ubuntu 14.04

Ukáže me si, jak si v Ubuntu zprovoznit lokalní server pro vývoj a testování aplikací v php. Vycházet budeme z již uveřejněného návodu Instalace Apache, PHP5, MySQL – Ubuntu , který ovšem byl pro starší verze Ubuntu. Pro verzi 14.04 je postup mírně rozdílný a to zejména v poslední části. Oproti předešlému návodu si navíc nainstalujeme místo MySQL databázový server jeho fork MariaDB a místo phpMyAdminu českou alternativu Adminer.  Popis je psán sice pro Ubuntu, ale dá se aplikovat s obměnou na jiné distribuce.

SSH a základní správa virtuálního serveru

Minule jsem hodně zjednodušeně napsal, co to je virtuální server a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Opravdu hodně zjednodušeně. Dnes už se vrhnu na trochu praxe. Takže se hezky usaďte. Čeká nás popsání, jak se na virtuální server dá připojit pomocí protokolu ssh a jak díky tomu server spravovat konfigurovat. A ukážeme si i příkazy, které by se mohli hodit.

Základy správy virtuálního serveru

Tímto článkem, nebo přesněji sérií článků, bych rád nastínil základy, ale opravdu jen hrubé základy, správy vlastního serveru, a ještě k tomu přesněji, vlastního virtuálního serveru. Rád bych předem upozornil, že je článek pro absolutní začátečníky a zkušenější uživatele se mohou někdy chytat (doufám, že ne moc často) za hlavu. Rozhodně bych od zkušenějších uvítal komentáře a případné doplnění některých věcí. Pojďme tedy na opravdový základ a řekněme si co to je virtuální server.

Instalace Apache, PHP5, MySQL – Ubuntu

Tento článek je již staršího data. Pro nové verze Ubuntu byl vytvořen nový článek, který má aktualizovaný postup zejména v druhé části. Najdete ho pod názvem Instalace Apache, PHP5, MariaDB v Ubuntu 14.04

Ukáže me si, jak si v Ubuntu zprovoznit lokalní server pro vývoj a testování aplikací v php. Výhoda tohoto řešení je, že si můžete server nakonfigurovat podle svých potřeb a ještě před produkcí můžete zjistit, jak se Vaše aplikace bude chovat. Popis je psán sice pro Ubuntu, ale dá se aplikovat s obměnou na jiné distribuce. V případě Windows bych doporučil využít třeba ucelený balík xampp